A Jézus Szíve (Piusz) templomról
A mai PTE Ifjúság úti tömbje eredetileg jezsuita kolostornak, gimnáziumnak és diákotthonnak épült. Az ötlet atyja gróf Zichy Gyula pécsi püspök volt, aki X. Pius pápa ötven éves papi jubileuma emlékére Pius alapítványt hozott létre.
Az intézet 1912-1913-ban kezdte meg működését. A tömb nyugati szárnyán a Jézustársasági rendház rendezkedett be, a két szárny közti területre pedig templomot szántak. Zichy Gyula gróf mintegy a Pius Intézet szíveként képzelte el az alapítandó templomot. A templom tervének elkészítésével Fábián Gáspár budapesti műépítészt bízták meg.
Az építész a Jézus Szíve templomot neoromán stílusban tervezte. A város vallási múltját, kultúráját jelképező román kori székesegyház és a korszak egyházművészete is ennek a stílusnak az alkalmazását sugallta.
1927 októberének első vasárnapján került sor az ünnepélyes alapkőletételre. Az alapkő megáldásának szertartását Zichy Gyula érsek végezte. A templomot 1930. június 9-én, pünkösdhétfőn szentelték fel.
A felszentelés után tovább folytatódtak a munkálatok. November 20-án az utolsó simításokat is elvégezték a templom külsején, így a hároméves művelet befejeződött.
A tornyok építése óta (a toronysisak-héjazat cseréjét leszámítva) a homlokzatot nem újították fel. Az elmúlt több mint 80 év nyomot hagyott a templomon, főleg az időjárásnak fokozottan kitett tornyok északi és nyugati homlokzatain vált le nagyobb felületen a vakolat, de a többi részen is mutatkoznak hiányok a tagozatokban és a felületeken is.
A tornyokat, a déli homlokzatot, a lépcsőket, a burkolatokat, a támfalakat és a kerítéseket is felújították 2014 és 2016 között.Schober Gyula építésztervező tervei alapján.
A képgalériában további fotók találhatóak a templomról.