Plébániai hírek
Pius profil k
Jézus Szíve Plébánia Pécs

"Jöjjetek hozzám, akik megfáradtatok" /Mt 11,28/

English Mass again Every Saturday at 5pm

Pius profil kSeeing the growing popularity of the English services and taking into consideration the demands of many, we are glad to announce that there will be a Catholic service in English in Pius Church on each Saturday at 5pm during term-time. This service will be a vigil Mass with the same texts as the following Sunday. In this way, the Sunday obligation can be fulfilled with this Mass.
This week marks the beginning of Lent, the church’s 40-day-long preparation for Easter, so we’ll start the service with the imposition of ashes this Saturday. We are looking forward to seeing you at Sacred Heart Church on 17 February and on any Saturday evening onwards.

 

Angol mise minden szombaton

Látva a növekvő igényt, ebben a félvben már minden héten tartunk szentmisét angolul a Pius-templomban. Újdonság az is, hogy sokak kérésének megfelelően a mise átkerül szombaton 17 órára, így tehát vasárnapra érvényes előesti misén lehet résztvenni angol nyelven is. A miséken az olvasmányok, énekek és válaszok szövegét kiosztjuk, így könnyen be tud kapcsolódni minden angolul tudó vagy még tanuló egyaránt. A nagyböjt megkezdéséhez kapcsolódva a 17-ei mise elején hamvazást tartunk. Szeretettel látunk mindenkit!

 

angol mise 2018 01-1 s