Rácvárosi templom

Rácvárosi templom

983-T

A templom és környéke
1781-ben római katolikus plébánia, melyet 2007-ben szépen felújítottak. A templom mögött van egy nagyon érdekes, elhagyott temető, érdemes ott körülnézni annak aki fogékony a régi kőfaragások szépségére.

Rácváros 1954 óta Pécs város része, egykor önálló község, 1930-1954 között Mecsekalja része volt. A Mecsekoldalban, Ürögtől délre fekszik a Rácvárosi út mentén.

Rácváros alapítását a 17. század végén bizonyos felekezeti és egyéb villongások előzték meg Pécsett. A hittérítő munkálatok, a török kiűzését követően a katolikus lelkészek, különösen a jezsuiták részéről olyan buzgón folytatódtak, hogy már 1692-ben a város polgársága ünnepélyes fogadalmat tett, mely szerint "más felekezetűek, mint római katolikusok nem vehetők fel a város polgárai sorába, amennyiben továbbra is a város falain belül akarnak maradni, a katolikus hitre kell áttérniük". A fogadalom latin nyelvű szövege ma is olvasható.
Az óhajtott békesség azonban nem sokáig volt zavartalan, hiszen már 1693-ban súrlódások támadtak a katolikusok és a nemrég megtért szakadár szerbek (schizmatikusok) között. Akkor (1693-ban) maga a püspök, Radonay Mátyás is panaszkodott az óhitű szerbek esküszegése miatt. Ennek következménye volt, hogy a rác népesség egy részének el kellett hagynia a város területét. A kiutasított lakosság Ürög felé vonult, s nem messze a várostól egy községet alapított, melynek neve ma is Rácváros.
1781-ben római katolikus plébánia létesült Rácvárosban. Ekkor a lakosság többsége már német volt és rövidesen megjelent itt a magyar lakosság is. Az egykori szerb lakosságra itt ma már csak a helységrész neve emlékeztet.

21135 20120302 171650 1rácváros